Solárko: Rychlé opálení, nebo cesta do pekla?

Solarium

Co je solárium?

Solárium je místo, kde si můžete dopřát umělé opálení během pár minut. Najdete tady speciální lampy vyzařující UV paprsky, které dokážou pokožku přirozeně zhnědnout díky tvorbě melaninu. V nabídce bývají dvě možnosti - buď si vyberete klasické lehátko, kde si pohodlně lehnete, nebo můžete zvolit modernější kabinu na stání. Lehátka jsou sice prostornější a pohodlnější, ale kabiny zase nezaberou tolik místa. I když je bronzová pokožka ze solária lákavá, měli bychom myslet na své zdraví. Častější návštěvy a dlouhé pobyty pod UV zářením totiž mohou způsobit rychlejší stárnutí pleti, tmavé skvrny nebo dokonce rakovinu kůže. Proto je fajn být při opalování v soláriu opatrní, hlídat si čas a nezapomenout chránit citlivá místa na těle speciálními kryty.

Typy solárií

Přemýšlíte nad koupí solária do svého salonu nebo domů? Pojďme si projít různé možnosti, které jsou k dispozici. Na trhu najdete několik typů, a každý má něco do sebe. Lehátková neboli horizontální solária patří k nejpopulárnějším, a to hlavně díky příznivé ceně. Máte v nich spoustu místa a můžete se pohodlně natáhnout, jen nezapomeňte se občas otočit, ať máte barvu všude stejnou. Pak tu máme stojací solária, která nezaberou tolik místa a jsou super z hlediska hygieny - nemusíte ležet na skle. Díky silnějším zářivkám se opálíte rychleji, i když možná trochu nerovnoměrně. No a pak jsou tu turbosolária - ta jsou vybavená extra výkonnými lampami a chlazením, takže se opálíte rychle a intenzivně. Jen pozor, stojí víc peněz a můžete se snadno spálit. Než se rozhodnete, zamyslete se nad tím, co od solária očekáváte, kolik chcete investovat a jaký máte typ pokožky.

Jak solárium funguje?

Kdo by nechtěl mít krásně opálenou pokožku? Solárko je rychlá cesta k bronzovému odstínu, ale pojďme si říct, jak vlastně funguje. V podstatě napodobuje sluníčko - vysílá UV paprsky, jen mnohem kontrolovaněji. Jsou tam dva typy záření - UVA a UVB. UVA paprsky se dostanou hluboko pod kůži a díky nim zhnědneme, ale taky nám trochu přidají na věku. UVB paprsky zůstávají spíš na povrchu - můžou nás spálit, ale zase nám pomáhají vyrábět vitamín D.

Dnešní solárka už jsou docela chytrá - míchají oba typy záření tak, aby výsledek vypadal co nejpřirozeněji. Ale ruku na srdce - není to úplně bez rizika. Když to s opalováním přeženeme, ať už na sluníčku nebo v solárku, může se nám to vymstít. Pokožka začne stárnout rychleji, objeví se pigmentové flíčky a v nejhorším případě může přijít i rakovina kůže. Proto než si půjdete poprvé lehnout do solárka, zajděte se poradit ke kožaři a hlavně - nepřekračujte doporučený čas opalování.

Rizika opalování v soláriu

Opalování v soláriu není tak neškodné, jak by se mohlo zdát. Když vlezete do solárka, vystavujete se silnému UVA a UVB záření, které proniká hluboko pod povrch kůže. Tohle umělé opalování může nadělat pěknou neplechu - od předčasných vrásek až po nebezpečnou rakovinu kůže. Co je ještě horší, paprsky v soláriu jsou mnohem agresivnější než ty sluneční venku. Když do solárka chodíte pravidelně, vaše pleť přestává tvořit kolagen a elastin, takže pak vypadá povadle a ztrácí pružnost. Než si tedy půjdete dát solárko, bylo by fajn zajít nejdřív za kožařem a probrat s ním, jestli to vůbec stojí za to riziko.

Bezpečnostní opatření

Pokud se chystáte do solárka, je fakt důležitý myslet na pár základních věcí. Určitě zajděte nejdřív za kožařem, ať vám řekne, jestli to pro vás vůbec dává smysl. Každý máme jinou kůži a některým lidem může umělý bronz docela uškodit. Bez kvalitních brýlí do solárka ani náhodou - oči jsou na UV záření hodně citlivý, takže je potřeba je pořádně chránit a během opalování je mít zavřený.

Vlastnost Solárium Slunce
Dostupnost Celoročně, nezávisle na počasí Sezónní, závislé na počasí
Typ UV záření Primárně UVA, kontrolované množství UVB UVA i UVB, proměnlivé množství

Nepřežeňte to s časem - radši začněte na kratší dobu a pak postupně přidávejte. Vaše pokožka vám poděkuje. Po opalování ji nezapomeňte pořádně nakrémovat. Jestli máte spálenou kůži nebo jste nedávno byli na nějakém laserovém zákroku, tak si dejte pauzu.

Občas mrkněte na svoji kůži, jestli se vám někde neobjevily nový pigmentový skvrny nebo se nezměnily ty starý. Cokoliv divnýho radši konzultujte s doktorem. Je lepší být paranoidní než pak řešit průšvih.

Alternativy solária

Chcete mít krásně opálenou pleť, ale bojíte se chodit do solárka? Naštěstí máme spoustu jiných možností. Třeba samoopalovací přípravky - krémy, spreje nebo pěny. Obsahují látku DHA, která se spojí s vaší pokožkou a vytvoří přirozené opálení. Je ale fakt důležité vybrat správný odstín a pořádně ho rozetřít, aby to vypadalo přirozeně. Další super věc je opalování nástřikem v salonu. Zkušená kosmetička vám nastříká speciální roztok s DHA a vy budete opálení několik dní. Když chcete, aby vám barva vydržela, můžete to po čase zopakovat. No a pak jsou tu bronzující pudry a krémy - ty jsou skvělé, když potřebujete rychle vypadat opáleně. Prostě je nanesete na obličej nebo tělo a večer je můžete smýt. I když tyhle metody nenahradí opalovací krém proti sluníčku, aspoň se nemusíte bát, že si spálíte nebo poškodíte kůži jako v soláriu.

Mýty o soláriích

O solárkách koluje spousta fám a nepřesností, které lidi často berou jako hotovou věc. Hodně lidí si myslí, že solárium je vlastně lepší varianta než sluníčko, protože tam můžou kontrolovat, jak dlouho se opalují. Jenže tak to vůbec není. V solárku na vás působí úplně stejné UV paprsky jako venku a ty můžou stejně poškodit kůži nebo dokonce způsobit rakovinu. Taky se často říká, že do solárka chodíme kvůli vitamínu D. Jo, vitamín D potřebujeme, to je fakt, ale mnohem rozumnější je ho získávat třeba ze správného jídla nebo si koupit vitamínové tabletky. Rozhodně není dobrý nápad chodit do solárka jenom proto, abyste měli dost vitamínu D.

Publikováno: 10. 02. 2025

Kategorie: krása