Rameno: Vše, co jste o něm nevěděli
Anatomie ramene: Komplexní struktura
Když se podíváme na rameno, je to vlastně nejpohyblivější kloub, který v těle máme. Je to takový složitý systém, kde spolu spolupracují kosti, svaly, šlachy a vazy. Základem jsou tři kosti - pažní kost, lopatka a klíční kost. Ty jsou spojené několika klouby, přičemž nejdůležitější je ramenní kloub, kde se setkává hlavice pažní kosti s jamkou na lopatce. O to, aby rameno drželo pevně pohromadě, se stará hlavně rotátorová manžeta. To jsou čtyři svaly, jejichž šlachy obalují hlavici pažní kosti jako taková přirozená ochranná vrstva. Díky těmto svalům můžeme paží točit a zvedat ji, vlastně řídí všechny pohyby ramene. K tomu všemu přispívají i vazy - takové pevné pásky tkáně mezi kostmi. Celý kloub je zabalený v pouzdru, které má uvnitř speciální výstelku. Ta vytváří kloubní maz, který funguje jako takové přírodní mazivo - díky němu se kosti o sebe nedřou a rameno se hýbe hladce. Právě tahle složitá stavba nám umožňuje hýbat ramenem všemi směry, ale taky je kvůli tomu náchylnější ke zranění.
Klíčové kosti a svaly ramene
Naše rameno je fascinující část těla, která v sobě skrývá důmyslný systém kostí, svalů a šlach. Díky němu můžeme paží pohybovat všemi směry. Zajímavá je klíční kost, která se elegantně vine jako písmeno S a propojuje hrudní kost s lopatkou. Když na ni spadneme, třeba při natažené ruce, docela snadno se zlomí. Lopatka, která připomíná trojúhelník, se nachází vzadu na hrudníku a vytváří spojení s pažní kostí. Kolem ramenního kloubu máme spoustu svalů, bez kterých by rameno nefungovalo a nemohlo se hýbat. Nejdůležitější je deltový sval, který dává ramenu ten typický kulatý tvar a pomáhá nám zvednout ruku do strany. Pak tu máme biceps, díky kterému ohneme loket a otočíme předloktí, a triceps, který naopak loket natahuje. Když všechny tyto svaly spolupracují tak, jak mají, můžeme paží pohybovat lehce a bez bolesti.
Funkce ramene: Pohyb a stabilita
Rameno je nejpohyblivější kloub v našem těle, což je sice skvělé, ale má to i svou stinnou stránku - je totiž náchylnější k vykloubení a různým poraněním. Tahle úžasná pohyblivost je dána speciální stavbou ramenního kloubu, kde se setkávají tři kosti: pažní kost, lopatka a klíční kost. O pohyb a stabilitu ramene se starají hlavně svaly a vazy. Kolem ramenního kloubu máme skupinu svalů, které tvoří takzvanou rotátorovou manžetu (supraspinatus, infraspinatus, teres minor a subscapularis) - ty zajišťují, že rameno drží pěkně pohromadě, když s ním hýbeme. Tyhle svaly nám pomáhají kontrolovat pohyby paže a její otáčení. Když potřebujeme udělat nějaký silnější pohyb, třeba něco zvednout nebo přitáhnout, zapojí se větší svaly jako je deltový sval, prsní sval a široký sval zádový. Nesmíme zapomenout ani na vazy, které spojují kosti a brání tomu, aby se rameno nehýbalo víc, než má. Aby rameno fungovalo jak má a nebolelo, musí všechny svaly a vazy spolupracovat. Když se tahle souhra naruší, ať už při úrazu nebo třeba přetížením, může to způsobit bolest, nestabilitu a omezení pohybu.
Rameno je jako strom, jehož kořeny sahají hluboko do zad a jehož větve se rozpínají až ke konečkům prstů.
Božena Němcová
Nejčastější problémy s ramenem
Naše rameno je fascinující kloub, který propojuje ruku se zbytkem těla a dává nám neuvěřitelnou volnost pohybu. Je to vlastně takový zázrak přírody - složitý mechanismus kostí, svalů a vazů, který ale občas zlobí. Když nás rameno začne bolet, může za tím být spousta věcí - třeba jsme ho přetáhli ve fitku, špatně spíme nebo jsme si ho nějak narazili. Často se potíže točí kolem rotátorové manžety, což je takový svalový a šlachový obal ramene. Ten se rád zanítí nebo natrhne, a pak je každý pohyb za trest. Někdy se může objevit i syndrom zmrzlého ramene - to je pěkná nepříjemnost, kdy rameno ztuhne a bolí tak, že i obyčejné věci jako česání nebo oblékání jsou problém. Proto je fakt důležité zajít k doktorovi hned, jak něco není v pořádku, ať se to rychle spraví a můžeme zase normálně hýbat rukou.
Bolest v rameni: Příčiny a léčba
Ramenní kloub je vlastně nejpohyblivější kloub, co v těle máme, ale právě proto nás tam často trápí bolesti. Když nás rameno bolí, nemusí to být nutně přímo v kloubu - může za to klidně něco v okolí, třeba natažený sval, podrážděná šlacha nebo třeba zánět váčku.
Co nám nejčastěji způsobuje bolesti ramene?
Hodně lidí si rameno přetíží nebo si ho nějak poraní. Stačí, když pořád děláte stejný pohyb, máte těžkou práci nebo sportujete - a už to může být. Někdo si natrhne rotátorovou manžetu, někdo si rameno vykloubí, občas se stane i zlomenina.
S věkem se taky začne projevovat opotřebení. Chrupavka v kloubu se postupně ztenčuje a může z toho být artróza, která docela bolí.
No a pak je tu problém s držením těla. Když celý den sedíte shrbení u počítače, svaly kolem ramen a krku se časem unaví a začnou bolet.
Jak se to léčí? To záleží na tom, co přesně vám je a jak moc je to vážné. Někdy stačí, když si dáte pauzu, přiložíte led, vezmete si prášek proti bolesti a zajdete na rehabilitaci. Když je to horší, může být potřeba operace.
Úrazy ramene: Vykloubení a zlomeniny
Rameno je složitý kloub, který nám umožňuje hýbat rukou. Když se nám něco stane s ramenem, může to být pěkně nepříjemné. Nejčastěji se setkáváme s vykloubením, kdy kloubní hlavice vyskočí ze své přirozené polohy. Stává se to třeba při pádu nebo silném nárazu. Člověk to hned pozná - rameno strašně bolí, otéká a vypadá divně. S rukou se pak nedá vůbec hýbat.
Vlastnost | Rameno (část těla) |
---|---|
Umístění | Mezi trupem a paží |
Kosti | Klíční kost, lopatka, pažní kost |
Hlavní svaly | Deltový sval, trapézový sval |
Další potíží můžou být zlomeniny v oblasti ramene. Ať už si zlomíme pažní kost, klíční kost nebo lopatku, většinou je na vině pád, nějaký sport nebo bouračka. Každá zlomenina se projevuje trochu jinak, ale typicky rameno otéká, bolí, objeví se modřiny a ruku nemůžeme pořádně používat.
Pokud máte pocit, že máte vykloubené nebo zlomené rameno, rozhodně to neberte na lehkou váhu a jeďte k doktorovi. Ten nejlíp ví, co s tím - někdy stačí rameno narovnat, jindy je potřeba sádra nebo ortéza. K tomu dostanete prášky proti bolesti a časem budete muset na rehabilitaci.
Rehabilitace po úrazech ramene
Když si poraníte rameno, je potřeba se o něj správně postarat, abyste se mohli vrátit ke všemu, co jste dělali předtím. Každé zranění je jiné - někdy stačí pár týdnů cvičení, jindy je léčba složitější. Nejčastěji se setkáváme se zlomeninami, vykloubeními nebo třeba s poškozením svalů kolem ramene. Váš fyzioterapeut vám připraví program přesně na míru podle toho, co vaše rameno potřebuje.
Hlavním úkolem je zbavit vás bolesti, snížit otok a pomoct vám, abyste mohli ramenem zase normálně hýbat a posílit ho. Používáme k tomu různé způsoby - od jednoduchých cviků přes masáže až po speciální přístroje. Je super, když s námi spolupracujete a poctivě cvičíte i doma podle našich doporučení. Když se rehabilitaci věnujete pořádně, rameno se lépe hojí a je menší šance, že si ho zraníte znovu. Jen nečekejte zázraky přes noc - chce to čas a pravidelnost.
Tipy pro zdravá a silná ramena
Ramena, náš věrný pomocník při zvedání těžkých věcí, házení míčem nebo když chceme někoho obejmout. Aby naše ramena zůstala zdravá a silná, musíme si dávat pozor na správnou techniku při cvičení a nezapomínat na všechny svalové partie v ramenní oblasti. Před každým tréninkem i po něm je fakt důležité se pořádně protáhnout, jinak si můžeme ublížit. K tomu všemu potřebujeme jíst vyváženě a dopřát tělu dost bílkovin, bez kterých by svaly nemohly růst. Když budeme pravidelně protahovat ramena a klouby, udržíme si jejich pružnost a ohebnost. Do tréninku je super zařadit třeba kliky, jednoručky na bench pressu, tlaky s velkou činkou nad hlavu nebo klasické upažování s činkami. Hlavně nesmíme zapomenout, že když chceme vidět výsledky, musíme makat pravidelně a pořádně do toho šlápnout.
Kdy navštívit lékaře?
Když vás trápí rameno a bolest neustupuje nebo se dokonce zhoršuje, není dobré to přecházet. Jakmile vám bolest začne komplikovat běžný život, měli byste zajít k doktorovi. Jestli jste upadli nebo do něčeho narazili a rameno vás po tom hodně bolí, běžte k lékaři hned. Pozor si dejte hlavně, když nemůžete rukou vůbec hýbat, rameno máte oteklé nebo hodně modré, vypadá nějak divně nebo vám brní ruka či prsty.
Čím dřív zajdete na vyšetření, tím líp se vám rameno může zahojit a vyhnete se dalším potížím. Doktor vás prohlédne a možná vás pošle na rentgen, rezonanci nebo ultrazvuk, aby zjistil, co přesně vám je, a mohl navrhnout správnou léčbu. Nečekejte zbytečně dlouho s návštěvou lékaře, zvlášť když vás rameno omezuje v tom, co běžně děláte.
Publikováno: 18. 02. 2025
Kategorie: zdraví